Miejskie Przedszkole nr 6

Miejskie Przedszkole nr 6

06-400 Ciechanów

ul. Zbigniewa Herberta 3

tel. 23 672 49 40

Przyrodnicza ścieżka edukacyjna

Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu w Ciechanowie w 2022 roku plac zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 6 zyskał nowe atrakcje - wiatę ekologiczną, ścieżkę zmysłów (sensoryczną) oraz dziewięć gier ekologicznych:

1. Fenologiczne pory roku

2. Sprawność - Ornitolog

3. Leśne ssaki

4. Czyje to gniazdo ?

5. Czyj to liść ?  - labirynt natury

6.  Skutki zanieczyszczeń powietrza dla środowiska

7. Drewno i dźwięk

8. Ławostół edukacyjny – „pszczele warcaby”

9. Gra plenerowa z obrotowymi kostkami tworzącymi ciąg myślowy

 

 

Wiata ekologiczna z ekokołem:

Prezentowana gra to wspaniałe narzędzie edukacyjne. Merytorycznie obejmuje 6 kategorii z zakresu szeroko pojętej ekologii, co gwarantuje niesamowitą interdyscyplinarność. Kategorię wybieramy kręcąc kołem, które stopniowo zatrzymuje blokada umocowana u góry koła, a gdy koło zatrzyma się, widniejąca na blokadzie butelka wskazuje wybraną kategorię.

Kategorie tematyczne:

1. Czerpiemy z bogactw natury
2. Zagrożenia środowiska
3. Ekologiczny świat
4. Żyję ekologicznie
5. Rady na odpady
6. Woda - życiodajna substancja

Każda z kategorii zawiera po 10 pytań i 10 odpowiedzi dla dwóch opcji wiekowych (maluchy i starszaki).  

Pytania i odpowiedzi dedykowane w ten sposób stwarzają szansę dla obu grup wiekowych na prawidłowe odpowiedzi. Ekologia to rozległa i trudna dziedzina wiedzy, szczególnie dla maluszków. Dlatego też merytoryczna zawartość jest przemyślana i dobrana tak, aby dziecko mniejsze mogło wybrać pytanie z alternatywną np. a, b czy c, lub samodzielnie próbowało swoich sił, w oparciu
o wiedzę pozyskiwaną w swoim otoczeniu. Starszaki dostaną "porcję wiedzy" zgodną z podstawą programową, czyli wyższym poziomem nauczania.

ODPOWIEDZI umieszczone są na tablicy znajdującej się na rewersie panelu edukacyjnego. Również na rewersie umieszczona jest dodatkowo wizualizacja „Rozkład odpaów w czasie", która porusza bardzo ważny temat w dziedzinie ekologii, dzięki niej dowiemy się, jak długo następuje rozkład wybranych produktów”.

 

 Ścieżka zmysłów (sensoryczna)

Ścieżka zmysłów pozwala na zapoznanie się z właściwościami czuciowymi najróżniejszych tworów przyrody zarówno w praktyce, jak i w teorii.

 

 

 

Fenologiczne pory roku / Zegar fenologiczny

Gra edukacyjna z ławką, z obrotowym tarczami i labiryntem opisująca zmiany i zjawiska przyrodnicze zachodzące w przyrodzie wraz ze zmieniającymi się porami roku Badaniem w/w aspektów zajmuje się nauka zwana Fenologią.

 

Dydaktyka gry: Obserwacje fenologiczne mogą dotyczyć różnych aspektów - rozwoju pąków, liści, kwiatów, początku owocowania, opadania liści czy też zamierania roślin.
W przypadku zwierząt notowane są przyloty i odloty ptaków, czas ich gniazdowania, okresy wychowywania młodych lub zapadania w sen zimowy (np. owadów, płazów, ssaków).

Na podstawie wieloletnich obserwacji fenolodzy wyróżnili więcej pór roku, niż zwyczajowe cztery pory kalendarzowe, które każdy z nas zna.

Gra diagnozuje 8 pór fenologicznych i zmiany w nich zachodzące.

  1. Przedwiośnie
  2. Pierwiośnie
  3. Wiosna właściwa
  4. Wczesne lato
  5. Pełne lato
  6. Wczesna jesień
  7. Jesień
  8. Zima

 

 

 

Sprawność – Ornitolog – Poznajemy ptaki

Gra edukacyjna z ławką, z otworami, gatunkami owadów i tabliczkami obracanymi.

W górnym panelu edukacyjnym prezentujemy 4 rzędy ptaków:

  1. śpiewające
  2. szponiaste
  3. wodne
  4. leśne

wraz z przykładowymi gatunkami, adekwatnymi do w/w kategorii. Ta wiedza pomoże  w ułożeniu kostek edukacyjnych (interaktywnych - obracanych). Na pierwszej znajduje się polecenie jaką kategorię bierzemy pod uwagę, np. Ułóż ptaki szponiaste i na kolejnych 4 kostkach w układzie poziomym, trzeba dobrać gatunki charakterystyczne dla tej grupy.

 

 

 

 

 Czyje to gniazdo?

Gra edukacyjna z ławką,  z obrotowymi tabliczkami – typu dobierz w pary.

Gra prezentuje 8 wybranych typów gniazd budowanych w różnych środowiskach, adekwatnie do przystosowań życiowych ptaków.

 

 

 

Leśne ssaki

Gra edukacyjna z ławką, z obrotowymi tabliczkami.

Tablica prezentuje gatunki ssaków leśnych z różnymi kończynami. Na rewersie panelu edukacyjnego znajdują się zagadki o wyżej wymienionych zwierzętach.

 

 

 

Czyj to liść? – labirynt natury

Gra edukacyjna z przesuwnymi elementami w formie labiryntu i z ławką.

Czyj to liść? definiuje 12 gatunków drzew leśnych, które rozpoznajemy po liściach. Awers czyli przód gry, pokazuje graficznie różnice morfologiczne, krótko opisuje dany typ liścia (np. złożony, pierzasty, piłkowany itd.) wraz z ewentualnym zastosowaniem np. jako surowiec zielarski. Po prowadnicach doprowadzisz nazwę do adekwatnego gatunku. Druga strona - rewers w szerszy sposób opisuje przyrodnicze znaczenie liści dla drzew, podział blaszek liściowych (liście pojedyncze i złożone), unerwienie, nasadę i szczyt, a także opowiada o tym dlaczego drzewa zrzucają liście na czas zimy i czy igły to też liście. Wartości merytoryczne są zebraną pigułką wiedzy, bardzo przydatną w warunkach plenerowych, dzięki której bez problemu odróżnisz np. buka od grabu.

 

 

 

Drewno i dźwięk

Gra edukacyjna pozwalająca na poznanie akustycznych właściwości drewna.

Celem edukacyjnym konstrukcji jest bliższe poznanie właściwości rezonansowych drewna. Od dawna wiadomo, że drewno jest materiałem o wszechstronnym zastosowaniu. Posiada unikalne właściwości, dzięki którym może być wykorzystywane między innymi do budowy instrumentów muzycznych. Do tego celu nadaje się właśnie drewno rezonansowe.

Gra edukacyjna omawia szerzej te wyjątkowe właściwości wybranych gatunków drzew, wskazuje na praktyczne wykorzystanie ich w różnych instrumentach muzycznych. Dowiesz się np. że jawor dostarcza najwyższej klasy drewna rezonansowego, które może być bardzo drogie, a profesjonalni lutnicy budują z niego skrzypce i gitary akustyczne. Z kolei grab świetnie nadaje się do wyrobu pałek perkusyjnych. 

 

 

 

Skutki zanieczyszczeń powietrza dla środowiska

Gra diagnozuje najważniejsze skutki zanieczyszczeń powietrza dla środowiska, do których bez wątpienia zaliczamy między innymi: smog, zanieczyszczenie lasów (kwaśne deszcze) czy też efekt cieplarniany. Gra umożliwia poruszanie się 12 elementami (kółeczkami).

 

 

 

 

Ławostół edukacyjny – „pszczele warcaby”

Gra obejmuje wiele zagadnień związanych z pszczelarstwem.

 

 

 

 

 Gra plenerowa z obrotowymi kostkami tworzącymi ciąg myślowy - opisuje różne gatunki młodych i dorosłych zwierząt.